İYS Nedir Ve Nasıl Kullanılır? [2022 Kapsamlı Anlatım]

İYS, ”ileti yönetim sistemi” veya ”elektronik ticari iletilerin kullanım (sms, eposta) onay veya reddinin alınması için veri sistemidir.

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında, hizmet sağlayıcılar tarafından alıcılara gönderilecek ticari iletilerin, yönetmelik ile belirlenen istisnalar dışında alıcının onayı olmadan gönderilemeyeceği, izin dahilinde gönderilen iletilerde ise alıcılara ret imkanı sağlaması gerektiği belirtilmiştir.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Mevzuat
6563 sayılı kanunun Ticari Elektronik gönderiler ve Ticari iletişim kapsamındaki yönetmelik de, Ticari iletilerin iys yönetmelik de belirlenen istisnalar haricin de alıcının onayı olmadan gönderilemeyeceği, izni alınan gönderilerinin daha sonra iznin iptal edilme hakkının sağlanması gerektiği bildirilmiştir.
Ticari elektronik gönderiler yönetmelik ile bildirildiği gibi, iletişim onayı dijital haricinde alınmadığında fiziksel olarak alınan onaylar da alıcının imzası gereklidir. Elektronik olarak alınan onaylar güvenli bir şekilde tutulması saklanması gerekmektedir.

İYS ile hizmet sağlayıcıların, alıcılara göndereceği ticari elektronik iletiler öncesinde alması gereken izinler güvenli bir ortamda saklanacak, alıcılar onay ve ret bildirimlerini yapabilecek, bunun yanında şikâyet hakkını kullanabilecektir. Kamu denetleme görevini hızlı ve eksiksiz bir şekilde yerine getirebilecektir.

İstenmeyen Sms, Arama  e-Devlet Nasıl Engellenir?

İstenmeyen Sms ve Aramalar Nasıl Engellenir sorusu merak ediliyor. Kullanıma açılan IYS (İleti Yönetim Sistemi) e-Devlet üzerinden istenilmeyen mesaj ve aramalar engellenebilmektedir. E-Devlet İYS istenmeyen sms iptal etme.
Sms veya arama iptalini e-Devlet üzerinden veya iys.org.tr web sitesinden güncelleme yapabilirsiniz.

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi

Ticari Elektronik İleti (E-posta, mesaj, arama) izinleri İYS de tutulur. İleti gönderimi yapan firma hizmet sağlayıcıları, kampanya, indirim, reklam, kupon, bildirimlerini müşterilerine gönderebilmek için izin bilgilerini İYS ye yükler. Verilen izinleri iptal etme haklarına sahiptirler.