İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir? [6563 E-Devlet]

İYS, ”İleti Yönetim Sistemi” veya ”elektronik ticari iletiler” Hizmet sağlayıcılarının pazarlama, reklam, promosyon, indirim vb.. paylaşım amaçlı alıcılardan (Vatandaş) e-posta, sms, iletişim, bilgilerini kaydettikleri ulusal veri tabanıdır.

Sms, e-posta, arama amacı ile dijital ortamda alınan kişisel bilgilerin güvenliği, arşivlenmesi ve gizliliği kapsamında 6563 sayılı kanun ile  onayı olmadan gönderilemeyeceği onay alınarak gönderilen iletiler de ise geriye dönük olarak www.iys.org.tr üzerinden iptalini (ret) haklarının açık olduğu bildirilmiştir.

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında, hizmet sağlayıcılar tarafından alıcılara gönderilecek ticari iletilerin, yönetmelik ile belirlenen istisnalar dışında alıcının onayı olmadan gönderilemeyeceği, izin dahilinde gönderilen iletilerde ise alıcılara ret imkanı sağlaması gerektiği belirtilmiştir.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Mevzuat

6563 sayılı kanunun Ticari Elektronik gönderiler ve Ticari iletişim kapsamındaki yönetmelik de, Ticari iletilerin iys yönetmelik de belirlenen istisnalar haricin de alıcının onayı olmadan gönderilemeyeceği, izni alınan gönderilerinin daha sonra iznin iptal edilme hakkının sağlanması gerektiği bildirilmiştir.

Ticari elektronik gönderiler yönetmelik ile bildirildiği gibi, iletişim onayı dijital haricinde alınmadığında fiziksel olarak alınan onaylar da alıcının imzası gereklidir. Elektronik olarak alınan onaylar güvenli bir şekilde tutulması saklanması gerekmektedir.

İYS ile hizmet sağlayıcıların, alıcılara göndereceği ticari elektronik iletiler öncesinde alması gereken izinler güvenli bir ortamda saklanacak, alıcılar onay ve ret bildirimlerini yapabilecek, bunun yanında şikâyet hakkını kullanabilecektir. Kamu denetleme görevini hızlı ve eksiksiz bir şekilde yerine getirebilecektir.

Takvim

Ocak 2020

İleti Yönetim Sistemi’nin açılması, Hizmet Sağlayıcı ve vatandaşların bilgilendirilmesi

Ocak 2020

Hizmet Sağlayıcılar için İleti Yönetim Sistemi başvurularının açılması

Temmuz 2020

Hizmet Sağlayıcılar için İleti Yönetim Sistemi platformunun açılması

1 Ocak 2021

Alıcılar (vatandaşlar) ve kamu için İleti Yönetim Sistemi’nin açılması

15 Şubat 2021

İletişim adresi sayısı 150.000 adedin üzerinde olan hizmet sağlayıcılar için geçmiş tarihli izinlerin onaylı olarak kabul edilmesi

16 Şubat 2021

İletişim adresi sayısı 150.000 adedin üzerinde olan hizmet sağlayıcılar için ileti gönderiminde aracı hizmet sağlayıcı sorgusunun başlaması

1 Haziran 2021

İletişim adresi sayısı 150.000 adedin altında olan hizmet sağlayıcılar için geçmiş tarihli izinlerin vatandaşlar tarafından kontrolünün başlaması

15 Temmuz 2021

İletişim adresi sayısı 150.000 adedin altında olan hizmet sağlayıcılar için geçmiş tarihli izinlerin onaylı olarak kabul edilmesi

16 Temmuz 2021

İletişim adresi sayısı 150.000 adedin altında olan hizmet sağlayıcılar için ileti gönderiminde aracı hizmet sağlayıcı sorgusunun başlaması

İleti Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

Ticari elektronik ileti izinleri için güvenli veri tabanı

Tüm ticari elektronik ileti izinleri İYS de saklanır.
Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm Hizmet Sağlayıcılar , pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye reklam vb. içerikli ticari elektronik iletilerini müşterilerine arama, mesaj ve e-posta olarak iletebilmek için aldıkları ticari elektronik ileti izinlerini İYS’ye yükler.
Alıcılar yani ise bu izinler için ret haklarını diledikleri zaman kullanırlar.

İstenmeyen Sms, Arama  e-Devlet Nasıl Engellenir? (İYS)

İstenmeyen Sms ve Aramalar Nasıl Engellenir sorusu merak ediliyor. Kullanıma açılan IYS (İleti Yönetim Sistemi) e-Devlet üzerinden istenilmeyen mesaj ve aramalar engellenebilmektedir. E-Devlet İYS istenmeyen sms iptal etme.
Sms veya arama iptalini e-Devlet üzerinden veya iys.org.tr web sitesinden güncelleme yapabilirsiniz.

Ticari elektronik iletiler kontrol altında

Hizmet sağlayıcılar herhangi bir kanaldan (aramamesaj ve e-posta) ticari ileti göndermek istediklerinde, vatandaşların verdikleri izinler çeşitli yöntemlerle İYS üzerinden kontrol edilerek sadece izin vermiş vatandaşlara gönderim yapılabilir.
Ret hakkının kullanıldığı durumlarda İYS filtresi sayesinde bu iletiler ret hakkını kullanmış alıcılara gönderilmez.